Nie zaskoczymy Was pisząc, że zimową porą roku musimy być przygotowani na niskie temperatury, nierzadko potęgowane przez zimny, przenikliwy wiatr; oblodzenie, gdzie na ścieżkach skutych lodem dużo trudniej o koordynację ruchową i konieczność przedzierania się przez zaspy, czyli bliski kontakt ze śniegiem. 
O ile latem większy nacisk kładziemy na lekkość i oddychalność, w zimowych miesiącach poszukujemy butów, które pozwolą bezpiecznie przemierzać śliskie szlaki oraz skutecznie odizolują nas od śniegu i chłodu. W co konkretnie powinno być wyposażone obuwie, które ma stawić czoła wyzwaniom? Spieszymy z odpowiedzią, bo w tym artykule przedstawimy Wam kilka podstawowych cech, na które warto zwrócić uwagę, wybierając buty na zimę. Zapraszamy do lektury. 

WYSOKA CHOLEWKA

Latem bywa tak, że decydujemy się ubrać w góry buty nieco niższe, przez co lżejsze, wygodniejsze i lepiej oddychające. Ale jeżeli chcemy przemierzać zaśnieżone trakty lub szykujemy się na późnozimowe roztopy to nasze obuwie powinno mieć wysoką cholewkę. Buty zimowe w góry warto zabezpieczyć od góry stuptutami. Bo wtedy jest szansa, że biały puch nie wsypie, a woda nie wleje się nam do środka. 
    


BUTY Z MEMBRANĄ…

Cieczy najłatwiej jest dostać się do buta od góry, ale to nie jedyna możliwa droga. Jeśli tylko nadarzy się okazja, spróbuje też wtargnąć do wnętrza, przenikając przez materiał cholewki. Jednak mamy skuteczną receptę: obecność w bucie membrany, która zagrodzi drogę wodzie, ale też pozwoli stopom oddychać. A jak wiemy pocenie się stóp jest równie nieprzyjemne, jak przemoczenie. 
   


… CZY BEZ MEMBRANY

Jednak nie wszystkie buty są w nią wyposażane. Zatem jak w ośnieżonych górach spisywać się będą klasyczne buty skórzane bez takiego dodatku? Mamy rozwiązanie. Otóż, jeżeli w chłodniejszych miesiącach roku rezygnujemy z membrany, warto zdecydować się na buty z cholewką z solidnej, grubej skóry (modele z cienkiego materiału lepiej sobie odpuścić).
   


GUMOWY OTOK

Czyli wzmocnienie na cholewce buta, które dłużej oprze się skale, kamieniom czy korzeniom. Ponadto
sprawia, że te najbardziej narażone na przemoczenie miejsca są całkowicie odporne na wilgoć i nawet przy wtłaczaniu wody z dużą siłą (np. przy kopaniu mokrego śniegu podczas stawiania kroków) nie ma możliwości, by w bucie zrobiło się mokro.
   


WZMOCNIENIA W PRZEDNIEJ I TYLNEJ CZĘŚCI BUTA

Okolice pięty i palców powinny być dodatkowo zabezpieczone i utwardzone tak, żeby przypadkowe uderzenie w lód czy skałę nie stwarzało ryzyka uszkodzenia palców czy pięty. W nierównym skalistym terenie „obijanie się” o kamienie to nieodłączny element wędrówki. Zimą twardy nosek pomaga też wbić się w zmarznięty śnieg podczas wspinaczki na strome zbocza.

DOPASOWANIE DO RAKOW, USZTYWNIANA PODESZWA

Kiedy planujemy zimową wędrówkę po górach, musimy liczyć się z tym, że w pewnym momencie będziemy potrzebowali raków. Należy więc wybrać takie buty, które będą kompatybilne z rakami koszykowymi lub półautomatycznymi (w tym wypadku muszą posiadać charakterystyczny rant, wcięcie pomiędzy piętą a tylną częścią podeszwy). Powinny mieć zatem sztywną lub zaledwie lekko uginającą się podeszwę. Przy okazji, bieżnik powinien być wyrazisty, głęboki i nie za gęsto ustawiony, by śnieg miał szansę sam odpaść.
Takim warunkom dedykowane są m.in. buty zimowe The North Face z podeszwą Winter Grip™, wykonanej z miękkiej gumy IcePick® (twardnieje, gdy słupki rtęci spadają poniżej zera, co zapewnia dobrą przyczepność na zmrożonym śniegu). 
 


Z ZASTOSOWANIEM OCIEPLINY…

Jeśli szukamy obuwia, które mamy zamiar nosić tylko i wyłącznie w porach chłodniejszych, warto zastanowić się nad zakupem modelu z ociepliną, która ma za zadanie stworzyć barierę przed zimnem. W butach znaleźć można różnego rodzaju ociepliny syntetyczne z najsłynniejszym PrimaLoft`em na czele. Warstwa izolująca może być też częścią laminatu. Znajdziemy ją m.in. w modelach z membraną GORE-TEX®, z której korzystają producenci  zaawansowanych technologicznie butów wysokogórskich. 
   


... CZY BEZ OCIEPLINY

W butach, które pretendują do miana całorocznych (czterosezonowych), nie znajdziemy jednak ociepliny. Jeśli więc chcemy zabezpieczyć się przed chłodem, powinniśmy zastosować stary jak świat patent z założeniem grubszej skarpetki. Zmarzluchom proponujemy te o właściwościach termicznych :) 


   
 
Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wątpliwości odnośnie najważniejszych cech, które powinny mieć buty zimowe, aby spełnić Wasze oczekiwania. 
Sezon jeszcze się nie skończył, a dobre obuwie to niejednokrotnie inwestycja na lata! Dlatego, jeżeli jeszcze nie macie odpowiedniego obuwia to najwyższa pora, aby podjąć kroki w wyborze perfekcyjnego modelu dla siebie. 
Na szczęście szeroki wybór butów zimowych znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Nie zwlekaj – zima nie będzie na Ciebie czekać!