Uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu. Kto? Najmłodsi, nic odkrywczego. Jednak chcemy zwrócić uwagę, że zabawy i sport naszych milusińskich jest dobrym pretekstem, by wraz z nimi spędzać aktywnie czas w plenerze. A co jeśli znudzi się jazda na rowerze? To idealny moment, aby wzbudzić w nich zainteresowanie innymi sportami miejskimi, takimi jak jazda na rolkach, wrotkach, hulajnodze albo deskorolce. Na początku wystarczą chęci, następnie dobry sprzęt i… mnóstwo energii!
 
Temat na czasie. Wzbudził nasze zainteresowanie na tyle, żeby dowiedzieć się więcej i podzielić się ciekawostkami z Wami. Co ciekawe, wielu logopedów podkreśla, że jazda na hulajnodze, deskorolce albo rolkach wpływa pozytywnie na rozwój umiejętności językowych dziecka. Według badań naukowych ośrodki równowagi i mowy znajdują się w tej samej części mózgu, a więc aktywność ruchowa, wymagająca zachowania równowagi, przyczynia się do tworzenia połączeń między tymi ośrodkami, co ma wpływ na umiejętności związane z mówieniem, pisaniem i czytaniem. Piszemy na końcu, ale o kwestii nie mniej ważnej. Oczywiście wyżej wymienione sporty przede wszystkim dbają o aktywność fizyczną. Podczas jazdy należy zachować pionową pozycję ciała, dzięki czemu dziecko wyrabia sobie nawyk prawidłowej postawy kręgosłupa. Młodsze dzieci uczą się lepiej oceniać odległość i wyrabiają swój refleks, szybciej reagując na ewentualne, napotykane przeszkody. Warto więc uczyć dzieci jeździć na rolkach lub hulajnodze od najmłodszych lat. 
 
Jakie rolki warto wybrać?

Naukę jazdy na rolkach można rozpocząć już w wieku 3,5-4 lat. Podczas wyboru łyżworolek dla dzieci, najważniejszym kryterium, jest rodzaj butów oraz kółek, w które są wyposażone. Buty mogą być miękkie – softshell - lub twarde, hard shell. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej komfortowe w noszeniu, zapewniają też lepszą wentylację stopy, ale jej stabilizacja będzie w nich zdecydowanie mniejsza…więc łatwo wtedy o kontuzję podczas upadku. Twarde buty natomiast mogą na początku wydawać się dziecku niewygodne, jednak są bezpieczniejsze dla stawów. Rozmiar buta nigdy (!!!) nie powinien być za duży, dlatego więc nie kupujmy rolek „na zaś”. But nie powinien również nadmiernie uciskać stopy ani stawu skokowego. Rolki zawsze warto przymierzyć, dlatego do sklepu stacjonarnego wybieramy się razem z dzieckiem. Jeżeli kupujemy online, nic straconego, możemy zakupić więcej niż parę rolek, zmierzyć w domu i nieodpowiednie zwrócić. 
Kółka, jakie są zamontowane w rolkach, również dzieli się na miękkie i twarde. Miękkie bardzo dobrze amortyzują drgania podczas jazdy, ale zdecydowanie szybciej się zużywają. Natomiast twarde kółka są bardziej wytrzymałe, jazda na nich jest łatwiejsza i szybsza, ale nie wykazują tak dobrych właściwości amortyzacyjnych, co wpływa na komfort jazdy. Innym, ważnym elementem rolek są łożyska, które w wielu modelach mogą być wyjmowane. To zapewnia nam możliwość ich czyszczenia i konserwacji. Sprawdźcie propozycje w naszym internetowym sklepie, gdzie nie mogło zabraknąć również wrotek. W kategorii skate znajdziesz to, czego potrzebujesz.
  
rolki sporting
 
Jak wybrać najlepszą hulajnogę?

W ostatnim czasie hulajnogi cieszą się dużym zainteresowaniem, zarówno dzieci, jak i dorosłych użytkowników, co cieszy nas niezmiernie.
Już nawet 2-3-letnie dziecko może rozpocząć swoją przygodę z jazdą na hulajnodze. Najlepiej wybrać hulajnogę trójkołową, ponieważ łatwiej będzie dziecku utrzymać równowagę. Dla starszaków, czyli dzieci w wieku 5-6 lat można już wybierać hulajnogi dwukołowe, wymagające lepszej koordynacji i utrzymania równowagi. Podczas zakupu warto sprawdzić wysokość rączki, która powinna być odpowiednio dopasowana do wzrostu dziecka. Niektóre modele wyposażone są w rączki teleskopowe, dzięki którym hulajnogi „rosną” wraz z naszymi dziećmi. Ważnym elementem konstrukcyjnym hulajnogi, podobnie jak w przypadku rolek, są kółka. Unikajmy plastikowych, które łatwo ulegają zniszczeniu. Lepiej zdecydować się na bardziej wytrzymałe kółka kauczukowe. Hulajnoga dla dorosłych lub bardziej zaawansowanych, małych skaterów może być też wyposażona w tylny hamulec, błotniki, odblaski oraz systemy amortyzacyjne, a bardziej zaawansowane modele posiadają nawet dmuchane opony na felgach.
  
hulajnogi sporting
 
 
Rodzaje deskorolek – którą wybrać?

Istnieje co najmniej kilka rodzajów deskorolek, które możemy sklasyfikować według rozmiaru, kształtu oraz rodzaju terenu, po jakim mamy zamiar się poruszać z pomocą deski. Dla najmłodszych dzieci, które dopiero uczą się jazdy na desce, najlepsze będą fiszki, czyli krótkie deskorolki o dużych i miękkich kołach.
 
deskorolki sporting 

Warto mieć na uwadze, że kupując za dużą lub za małą deskę sprawimy, że dziecku ciężko będzie jeździć, a przez to może szybko się zniechęcić, czego się wystrzegamy. Deska powinna być wykończona antypoślizgowym materiałem, co zwiększy komforty jazdy oraz bezpieczeństwo.  Bo… 
 
…bezpieczeństwo to podstawa
 
Upadki podczas jazdy na każdym z wyżej wymienionych sprzętów zdarzają się, to naturalne, ale nie należy ich bagatelizować. Nie warto oszczędzać więc na zakupie ochraniaczy na dolne i górne kończyny i to bez względu na wiek naszych dzieci. Kask to absolutna podstawa, a w przypadku rolek ważne są również ochraniacze na nadgarstki, ponieważ podczas upadku ta część ciała jest wyjątkowo narażona na kontuzję. Jako rodzice, czy w ogóle osoby dorosłe, bardziej świadome konsekwencji działania, wymagajmy od dzieci noszenia ochraniaczy, nawet gdy już się podszkolą w jeździe. Kontuzja może zdarzyć się zawsze, co gorsza – nie skończyć się tylko na obtarciu kolana, a mieć odbicie w przyszłości.
 
Mamy nadzieję, że wykorzystacie wiedzę zawartą w tym artykule i dacie swojemu dziecku szansę, być może, na nową pasję. Co prawda, nie jesteśmy w stanie zagwarantować Wam idealnej pogody, ale uśmiech na twarzy Waszego dziecka, jak najbardziej.
 
Zachęcamy do odwiedzin strony www naszego sklepu, gdzie znajdziecie również akcesoria, które przydać się mogą każdemu skateowi.