W naszym artykule podpowiadamy, w jaki sposób dbać o buty, aby wyglądały jak nowe przez długie lata. Przygotowaliśmy dla Was 10 podstawowych zasad pielęgnacji, które możecie stosować do każdego rodzaju materiałów, zarówno tekstylnych, jak i syntetycznych.

#1 WYBIERZ ODPOWIEDNI ROZMIAR
Dopasowanie odpowiedniego rozmiaru obuwia nie tylko zapewnia komfort jego użytkowania i zdrowie stóp, ale ma również duży wpływ na wygląd oraz żywotność butów. Prawidłowy dobór rozmiaru zapobiega odkształcaniu i rozciąganiu materiału oraz powoduje, że marszczenia, które tworzą się naturalnie podczas chodzenia, powstają w odpowiednich miejscach.
Warto również pamiętać, że dopasowanie obuwia to nie tylko dobór idealnego rozmiaru - dopasowanie jest bowiem połączeniem długości oraz tęgości. Aby buty były wygodne, muszą być uwzględnione oba te czynniki.

#2 ZAIMPREGNUJ PRZED PIERWSZYM ZAŁOŻENIEM
Jeszcze przed pierwszym spacerem w nowych butach warto zastosować odpowiednie impregnaty, które ochronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Preparaty służące do impregnacji obuwia chronią przede wszystkim przed przemakaniem i zapobiegają dostawaniu się wody w głębsze warstwy materiału. Regularne stosowanie środków do impregnacji skutecznie ochroni nasze obuwie przed nasiąkaniem, zwiększając trwałość skóry oraz jej piękny i zdrowy wygląd na dłużej.
Do zabezpieczenia materiału jeszcze przed pierwszym użyciem, polecamy impregnat w sprayu Power Protection marki Bama, który chroni przed wilgocią. Jednak warto pamiętać, że żaden preparat impregnujący nie jest w stanie w stu procentach ochronić naszych butów, dlatego tak ważne jest, aby dobór obuwia dostosowywać do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.


#3 ZADBAJ O PRAWIDŁOWE SUSZENIE BUTÓW
Jeśli jednak pomimo impregnacji nasze buty przemokły, warto podjąć szybkie i zdecydowane kroki, aby zapobiec wsiąkaniu wilgoci w głębsze warstwy skóry. Nigdy nie należy suszyć mokrych butów na kaloryferze ani wystawiać ich na silne działanie promieni słonecznych. Ciepłe powietrze w połączeniu z wilgotną skórą może spowodować, że materiał stwardnieje lub odkształci się, a kolor nieodwracalnie wyblaknie.
W jaki sposób wysuszyć więc przemoczone obuwie? Najbezpieczniej będzie umieścić je w zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej, a do środka włożyć pomięte fragmenty gazety lub chusteczek. Wsiąkną one całą wilgoć bez wyrządzania szkód w strukturze materiału. Następnie buty należy wyczyścić odpowiednim preparatem oraz postępować zgodnie z zasadami pielęgnacji danego typu skóry (np. wypastować w przypadku skóry licowej, a wyszczotkować, jeśli obuwie jest zamszowe).

#4 UŻYJ PRAWIDEŁ DLA ZACHOWANIA KSZTAŁTU
Prawidła, czyli wypełnienia o kształcie stopy ludzkiej wykonane najczęściej z drewna, są zapomnianym i rzadko używanym w naszym kraju elementem prawidłowej pielęgnacji obuwia. Są jednak niezbędne do utrzymania pięknego wyglądu naszych butów.
Podczas chodzenia nasze stopy pocą się, a wytworzona w trakcie tego procesu wilgoć wchłaniana jest przez skórzane części obuwia. Powoduje to stopniowe zmiękczanie materiału oraz odkształcanie go. Aby temu zapobiec, każdą parę naszych butów należy zabezpieczyć prawidłami, które napinają skórę cholewki, zachowując jej pierwotny kształt.
Drewniane prawidła mogą również posłużyć podczas suszenia butów jako alternatywa dla gazety. Idealnie wchłaniają one wilgoć i nieprzyjemne zapachy, a tym samym powodują, że obuwie schnie szybciej.

#5 PAMIĘTAJ O WŁAŚCIWYM SZNUROWANIU
Podobnie jak dobranie odpowiedniego rozmiaru, właściwe sznurowanie butów wydaje się być oczywistością. Ten element w pielęgnacji obuwia jest jednak równie ważny jak impregnacja lub postępowanie w przypadku przemoczenia.
Prawidłowe sznurowanie jest kluczowe, ponieważ pozwala zapobiec różnego rodzaju przetarciom, zniekształceniom, a nawet pęknięciom, które mogą sprawić, że obuwie straci walor nie tylko estetyczny, ale również praktyczny. Istotne jest również rozsznurowanie butów przed każdym ich ściąganiem - w ten sposób materiał zachowa pierwotną sprężystość.

#6 STOSUJ SIĘ DO WSKAZÓWEK PRODUCENTA
Nikt nie zna butów lepiej niż ich producent. On też wie najlepiej, jak należy je pielęgnować, aby jak najdłużej cieszyły swoim pięknem. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do wszystkich zaleceń zapisanych na pudełkach i ulotkach (nawet, jeśli na pierwszy rzut oka wydają się oczywiste i niepotrzebne).

#7 WYCZYŚĆ DOKŁADNIE BUTY PO KAŻDYM UŻYCIU
Kluczowym elementem pielęgnacji każdego rodzaju materiału jest natychmiastowe usunięcie wszelkich zabrudzeń. Im dłużej nasze buty czekają na czyszczenie, tym mniej prawdopodobne jest, że kiedykolwiek zdołamy całkowicie pozbyć się niechcianych plam.
Nawet, kiedy zabrudzenia nie są zbyt widoczne, regularne odświeżanie obuwia (przy użyciu specjalnej pasty lub szczoteczki) sprawi, że nie utracą świeżości i dłużej będą wyglądać jak dopiero wyciągnięte z pudełka.
Warto również pamiętać, że o obuwie należy dbać zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Do pielęgnacji wnętrza butów polecamy dezodorant do obuwia Sneaker Fresk marki Bama, nadający się do wszystkich rodzajów obuwia. Preparat ten czyści i odświeża wnętrze buta oraz pozostawia lekki zapach bryzy morskiej.


#8 NIGDY NIE PIERZ BUTÓW W PRALCE
Dla nas, pasjonatów obuwia, pranie butów w pralce jest niedopuszczalne! Z takiego postępowania z pewnością nie wyjdzie nic dobrego. Zaczynając na rozklejającej się podeszwie, poprzez zniekształcenie i skurczenie cholewki, a na niekontrolowanej zmianie kolorów kończąc - taki właśnie los najpewniej spotka nasze buty, kiedy wrzucimy je do pralki (program z niską temperaturą również odpada).
Warto również pamiętać o tym, że żadna gwarancja nie obejmuje zniszczeń powstałych po praniu butów w pralce. Ta informacja powinna być ostatecznym argumentem przeciw podobnemu działaniu.

#9 UŻYWAJ PREPARATÓW PRZEZNACZONYCH DO DANEGO TYPU SKÓRY
Nie od dziś wiadomo, że każdy rodzaj materiału, zarówno tekstylnego, jak i syntetycznego, zasługuje na specjalne traktowanie. Używanie preparatów przeznaczonych do konkretnego typu skóry jest kluczem w skutecznej pielęgnacji obuwia. Ten temat jest tak obszerny, że zasługuje na osobny artykuł, jednak warto w tym miejscu wspomnieć o podstawowych zasadach.
Prawidłowa pielęgnacja obuwia wymaga zachowania określonej kolejności wykonanych zabiegów. Zanieczyszczone obuwie należy najpierw oczyścić wilgotną gąbką, wysuszyć i dopiero wówczas konserwować. Przy wyborze akcesoriów zarówno do czyszczenia, jak i konserwacji, należy zwrócić szczególną uwagę na ich dobór w zależności od materiału, z którego wyprodukowane są buty.

Obuwie ze skór nubukowych i welurowych należy czyścić wyłącznie przeznaczoną do tego celu szczotką lub czystą, zmoczoną i dobrze wyciśniętą tkaniną.

Zabrudzenia na butach wykonanych z materiałów włókienniczych należy czyścić gąbką zmoczoną w ciepłej wodzie z ewentualnym dodatkiem delikatnych środków piorących.

Obuwie lakierowane i wykonane z materiałów sztucznych należy przecierać wilgotną szmatką lub gąbką.

#10 ZADBAJ O PRZECHOWYWANIE OBUWIA
Zarówno w czasie trwania sezonu, jak i poza nim warto zadbać o prawidłowe przechowywanie obuwia. Uwierzcie nam na słowo - nie ma nic gorszego niż wyciąganie z szafy zaniedbanego obuwia, które całą zimę przeleżało tam i teraz nie jest już zdatne do użycia.
Jak tego uniknąć? Oczyszczone z zabrudzeń obuwie najlepiej wypełnić prawidłami, aby na dłużej zachowały prawidłowy kształt, i ułożyć je równo w pudełku. Aby mieć pewność, że przykry zapach nie będzie unosił się w jego środku, warto włożyć do wnętrza butów specjalne torebki zapachowe, które pozwolą utrzymać świeżość nawet przez kilka miesięcy. Tak przechowywane obuwie na pewno jeszcze przez długi czas będzie cieszyć nieskazitelnym wyglądem i funkcjonalnością!