Majówka zbliża się wielkimi krokami, a wędrowanie sprawia dużo przyjemności.Jednak gdy koszulka się przemoczy i zaczynasz marznąć – przyjemność szybko się kończy. Z tego artykułu dowiesz się, jakiej odzieży turystycznej użyć, aby dotrzeć do celu bez wysiłku i zdrowo. Dzięki poniższym wskazówkom możesz zapobiec utracie przyjemności z wycieczki.
A jeżeli możesz zapobiec, to dlaczego tego nie zrobić?

Czym różni się odzież turystyczna od zwykłej odzieży?
Być może zdarzyło Ci się przegrzać będąc ubranym w bawełnianą koszulkę. Być może na początku nie było aż tak źle, ponieważ bawełna stosunkowo szybko wchłania wilgoć, ale.. zapewne po dłuższej chwili sytuacja stawała się mało komfortowa, bo bawełna nie posiada zdolności ponownego uwalniania wilgoci. Rezultat: ubrania stają się ciężkie i mokre przylegają do ciała. Jeśli dodatkowo powieje rześki wiatr, odczucie wcale nie jest przyjemne. Wówczas kilkugodzinny spacer z konieczności sprawia, że dobry nastrój szybko znika. Brzmi nieciekawie, prawda? Jednak jest na to sposób!
Odpowiednia odzież do uprawiania turystyki pieszej to coś więcej niż ochrona przed warunkami atmosferycznymi, dlatego powinna wyróżniać się:
 • wysokim stopniem oddychalności, który reguluje transport wilgoci do zewnętrznych partii materiału
 • niewielkim ciężarem również w stanie mokrym
 • trwałym i elastycznym materiałem dla zagwarantowania pełnej swobody ruchów
 • niewielką objętością, dzięki której nieużywane rzeczy można kompaktowo schować w plecaku

WĘDROWANIE PO GÓRACH, WĘDRÓWKI Z PLECAKIEM, AKTYWNA MAJÓWKA

Odzież na wędrówki: wskazówki dotyczące wyboru materiału
Dominującą tkaniną w obszarze odzieży outdoorowej jest włókno syntetyczne, które spełnia wszystkie powyższe wymagania. Jest lekkie, elastyczne i dobrze odprowadzające wilgoć. Do materiałów, które gwarantują wysoki komfort użytkowania podczas wędrówek i zapewniają ciepło w chłodniejsze dni zaliczyć jeszcze można:

Materiał z włókien syntetycznych
Odzież outdoorowa jest często wykonana z poliestru lub nylonu (poliamidu). Materiały te dobrze nadają się do produkcji odzieży turystycznej: szybko schną, nie gniotą się i zachowują kształt. Membrany o właściwościach wodoodpornych i wiatroodpornych także są w większości wykonane z poliestru. Wada: w odzieży poliestrowej przy ciepłej pogodzie może szybko dojść do przegrzania, a przy nadmiernej potliwości często pojawia się nieprzyjemny zapach.

Bawełna
Dopóki bawełniane koszulki pozostają suche, są bardzo wygodne w noszeniu. Jeśli jednak odzież bawełniana ulegnie zmoczeniu, nieprzyjemna wilgoć i ciężkość będą towarzyszyć Ci podczas reszty szlaku. Zatem ubrania wykonane ze 100% bawełny, nie są częstym wyborem. Ale z drugiej strony tkaniny mieszane z bawełną mogą łączyć zalety kilku materiałów.

Wełna Merino
W silnie karbowanej wełnie naturalnej z owiec merynosów powstają małe kieszenie powietrzne, które zapewniają dobrą izolację termiczną w niższych temperaturach. Ogromną zaletą odzieży turystycznej z wełną z merynosów jest to, że szybko schnie i nie „pachnie” nawet po wielokrotnym użyciu. Jednak taka odzież jest mniej trwała niż odzież syntetyczna.

Funkcjonalna bielizna to podstawa
Funkcjonalna bielizna, tworzy pierwszą warstwę bezpośrednio na skórze. Pot jest lepiej odprowadzany na zewnątrz i ciało pozostaje suche. To z kolei chroni przed ochłodzeniem, powstaje przyjemny komfort noszenia i zmniejsza się podatność na urazy mięśni. Przylegający do ciała i przeważnie gładki krój bielizny zapobiega również nieprzyjemnemu pocieraniu się odzieży o skórę.

WĘDRÓWKI GÓRSKIE, WĘDROWANIE Z PLECAKIEM, MAJÓWKA W GÓRACH

Odpowiednia kurtka na wyprawę – softshell, polar czy kurtka wodoodporna?
Kurtki Softshell doskonale nadają się na jednodniowe wędrówki – są oddychające, elastyczne i ciepłe. Dzięki właściwościom hydrofobowym można je ubrać również na krótkotrwały opad deszczu. Jednak w pewnym momencie taka kurtka może ogrzewać Cię za mocno.
Polarowe dobrze utrzymują ciepło, są również w większości oddychające i odprowadzające wilgoć na zewnątrz. Właśnie, dlatego polary są idealną warstwą pośrednią w chłodniejsze dni i ubieraniu się na tzw. „cebulkę”.
Kurtka wodoodporna chroni przed wiatrem i deszczem, ale nie zapewnia ciepła. Dzięki temu, że jest lekka, można z łatwością spakować do plecaka. Polecamy połączenie kurtki przeciwdeszczowej z polarem, co daje ochronę przed zimnem i deszczem.  

Mocne buty turystyczne to podstawa udanej wędrówki
Niezależnie od tego, jak wysoka jest cholewka w butach turystycznych, muszą one posiadać mocną, tzw. antypoślizgową podeszwę wykonaną z gumy. Buty powinny gwarantować dobrą przyczepność w czasie chodzenia po kamieniach, łąkach i korzeniach. Na krótkie wędrówki w płaskim terenie i przy suchej pogodzie wystarczą lekkie i niskie buty turystyczne z wstawkami z siatki. Takie buty charakteryzują się wysokim stopniem oddychalności i zapewniają przyjemny klimat stóp.
Jeżeli jednak chcesz wędrować po stromych stokach to wskazane będą solidne buty turystyczne wykonane ze skóry lub materiału syntetycznego, sięgające nad kostkę. Ponadto buty te powinny być wyposażone w wodoodporną membranę, np. Gore-Tex.

Czy ważne jest nakrycie głowy podczas wędrówki?
Zdecydowanie. Zawsze powinieneś mieć coś na głowie! I zawsze warto być przygotowanym na różne okoliczności. Cienkie czapki znajdują zastosowanie również w ciepłym sezonie. W chłodniejsze dni szalik i rękawiczki są również częścią wyposażenia turystycznego. A gdy tylko pojawi się słońce, niezbędne będą okulary przeciwsłoneczne, szczególnie tam, gdzie leży jeszcze śnieg.

Mamy nadzieję, że powyższa wiedza w pigułce pozwoli Ci perfekcyjnie przygotować się na wędrówkę, nie tylko w majówkę. Ubierz się odpowiednio i ciesz się nieograniczoną zabawą na świeżym powietrzu.

RODZINNE WĘDROWANIE Z PLECAKIEM, CZAS RODZINNY, RODZINNE WĘDRÓWKI GÓRSKIE

Aby mieć pewność, że masz to, czego potrzebujesz, poniżej zamieszczamy dla Ciebie ponownie naszą listę rzeczy, o których musisz pamiętać:
 • Funkcjonalna bielizna
 • Kurtka polarowa, kurtka softshell (nadaje się również jako dodatkowa warstwa w chłodne dni)
 • Kurtka wodo­­– i wiatroodporna
 • Odpowiednie buty turystyczne
 • Nakrycie głowy (czapka w zależności od sezonu)
 • W zimne dni: szalik i rękawiczki
 • Okulary przeciwsłoneczne